Mažų šunų dresavimas
Nepriklausomai nuo šuns dydžio – jį dresuoti yra būtina. Iki šiol klaidingai priimta galvoti, kad tik didelių ir agresyvių veislių šunys turėtų būti dresuojami. Ir tai – tik dėl baimės, kad jie gali padaryti ką nors blogą kitiems. Toks požiūris yra klaidingas. Mažų šunų dresavimas yra lygiai toks pat svarbus, tad kuo ankstesniame amžiuje šuniukas bus pradedamas mokyti – tuo greičiau įsisavins naujas namų taisykles, bus labiau socializuotas ir gyvenimas su juo bus paprastesnis.
Parodykite šuniui, kad jį mylite
Bet kokio šuns dresavimas prasideda nuo parodymo, kad gyvūnas Jums yra svarbus. Ypač, kai jis yra naujas Jūsų šeimos narys. Tuomet itin svarbu, kad jis jaustųsi saugiai, pasitikėtų Jumis.
Fizinę meilės išraišką galima parodyti keliais būdais.
- Glostykite šuns pečius bei pakaklę.
- Geriausia neliesti šuns snukio bei pėdų, daugeliui tai nepatinka.
- Glostykite pagal plauką, o ne prieš jį.
- Glostymo metu galima švelniai kasyti šunį.
- Stebėkite šuns kūno kalbą, reaguokite į tai – kas jam patinka ir nedarykite to, kas jam akivaizdžiai nekelia džiaugsmo.
Kai šuo jau bus prijaukintas, tai yra, jis jaus Jūsų meilę – bus kur kas paprasčiau mokyti jį tam tikrų komandų.
Tikslumo svarba šuns ugdymo metu
Mažų šunų dresavimas neatsiejamas nuo tikslumo, detalumo, kuris gali padėti Jūsų augintiniui kur kas geriau įsisavinti tam tikras pamokas. Šuniui reikia suvokti veiksmą ir tuo pačiu jį atsiminti, įvertinti – kaip šeimininkas reaguoja, kai tam tikras veiksmas yra atliktas. Žinoma, kad kuo daugiau kartų bus kartojama – tuo galiausiai šuo geriau įsimins ko iš jo norima, tik svarbu, kad komandos būtų atkartojamos kuo tiksliau. Treneris, kuris moko šunis, turi patirtį, kuri leidžia jam itin preciziškai pakartoti tam tikrus veiksmus, kurie gali padėti šuniui identifikuoti rezultatą. Tačiau dažnai šeimininkams reikia laiko, kol jie „pagauna ritmą“. Dėl to pačių pirmų komandų mokymas bus kur kas paprastesnis su treneriais. Geriausia yra mokyti su klikeriu, kadangi jis padeda labai tiksliai nurodyti laiko tarpą, ribą, kurio metu šuo turi atlikti vieną arba kitą veiksmą.
Šuo turi jausti motyvaciją
Tiek didelių, tiek mažų šunų dresavimas neapsieina be tam tikrų motyvacinių paskatinimo priemonių. Viliojantis atlygis – tikrai paskatins šuniuką tinkamai atlikti komandą ir tuo pačiu esant namuose laikytis tam tikrų taisyklių. Nors dažniausiai kaip motyvacijos priemonė yra naudojami skanukai, tačiau reikia nepamiršti, kad ir paglostymas, laisvės suteikimas – šuniui yra ne ką mažiau svarbūs ir džiuginantys, skatinantys stengtis.
Apskritai pirmųjų pamokų metu, pačios dresūros pradžioje, geriausia skatinti šunį su maistu. Tai yra pati didžiausia motyvacijos priemonė, įrankis. O vėliau, kai komandos jau bus tinkamai išmoktos – skatinkite paglostymu, meilės ženklais bei parodymo būdais, kuriuos pateikėme aukščiau.
Bausmės taikymas ugdymo metu
Visgi, kad ir kaip svarbu nuo pat mažumės skatinti šuniukus tinkamai elgtis, taip pat reikia jiems parodyti, kad tam tikras elgesys nėra galimas, tai yra, šuo gali būti baudžiamas. Tai nėra malonu ne tik šuniui, tačiau ir šeimininkui, tačiau būtina išmokti, kad ateityje nekiltų problemų. Bene dažniausiai daroma šeimininkų klaida yra ta, kad jie baudžia šunį netinkamu metu. Tai yra, jau po laiko, tad gyvūnas nesupranta – kodėl jis yra baudžiamas. Visada geriausia yra bausti nenorimo veiksmo pradžioje. Jeigu nepavyksta „prigauti“ – galite šunį gėdinti balsu rodydami į dirgiklį, pavyzdžiui, sugriaužtą baldą, tačiau jokiu būdu negalite šuniui kelti streso, nes jis tiesiog gali nesuprasti už ką.